Firmamız hikâyesine 2006 yılında, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın; Erdoğan ERDEM önderliğinde başlamıştır. İlk başlarda akıllarda sadece bir düşünce olan Geri Kazanım hayalimiz, 2008 yılına geldiğimizde 58.000 m2 arazimiz üstünde hayat buldu.

Egedemir Demir Geri Kazanım çevre dostu bakışıyla demir çelik fabrikalarının atıl olarak stok sahalarında depoladığı, ekonomik açıdan faydalanamadığı ve çevre kirliliğine de sebep olan demir çelik cürufunu doğaya yeniden geri kazandırmayı kendine hedef edinmiştir.

Bu atıkların yeniden kullanılmasının ülkemiz ekonomisine sağlayacağı faydalar ve çevre kirliliğinin önlenmesi açısından yapacağı katkılar ortadadır. Egedemir stok sahasına Demir Çelik fabrikalarından gelen cüruflar kırma ve eleme işlemlerinden geçirilerek içinde yer alan demirler ayrıştırılmaktadır. Elde edilen malzemeler sınıflandırılarak dolgu malzemesi haline getirilmekte ve ayrıca elde edilen hurda demirler Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde bulunan çelikhanemizde mamul haline getirilmektedir. Kırılıp elenip sınıflandırılan agregalar; hazır beton ürünleri, mikronize granül ürünler, raspa kumu, beyaz eşya denge ağırlığı, asfalt agregası, alt ve üst temel malzemeleri, muhtelif ebatlarda dolgu malzemeleri olarak kullanılmaktadır. Kendi kullanımımızın yanı sıra piyasaya; parke ve hazır beton agregaları, yol alt ve üst temel malzemeleri, asfalt agregaları gibi istenen ebatta agregalar ihtiyaç doğrultusunda sunulmaktadır. Üretilmiş olan malzemeler her aşamada test edilerek son kullanıcının hizmetine sunulmaktadır.

Firmamız geri dönüşüm sektöründeki öncü kimliği yanı sıra ülke çıkarları doğrultusunda, cürufun işlenmesi sonucu ortaya çıkan hurda demiri de ekonomimize geri kazandırmayı çok istemiştir. Bu doğrultuda 2013 yılında Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde 25 Milyon Dolarlık yatırımla temelleri atılan indüksiyon ocağı bazlı çelikhane projemiz hayat bulmaya başladı. 2014 Mart ayında 6 aylık gibi rekor bir sürede devreye alınan tesisimiz şuan da 44.928 Ton/Yıl kapasite ile üretimine devam etmektedir.